Hackintosh je osobní počítač s architekturou X86 používající operační systém OS X americké společnosti Apple Computer. Skládá se ze slov "Hack" a "Macintosh" - produktového označení počítačů společnsti Apple.

 

Projekt Hackintosh vznikl ihned poté, co společnost Apple v roce 2005 přesedlala z procesorů PowerPC na procesory Intel. Toho využili vývojáři na celém světě a zanedlouho představili své vlastní počítače postavené na architektuře X86 (s procesorem Intel), ale s operačním systémem OS X.

 

Hackintosh je tedy osobním počítačem za cenu PC, ale fungujícím na platformě Apple. Navíc jej můžete kdykoliv upgradovat, což je u některých originálních počítačů Apple téměř nemožné.

 

Instalace operačního systému OS X na hardware, který není originálně od společnosti Apple, je ilegální a porušuje softwarovou licenci. Proto nemohou být Hackintoshe vyráběny sériově. Výjimkou je instalace legální kopie OS X koncovým uživatelem přímo na vlastní počítač. Více se legalitou Hackintoshe zabýváme ve článku Je Hackintosh legální?